Aktuality

Olomouc vsadila na operetu o krádeži perel, intrikách a potrestaném zlu

publikováno: 19.06.2016

Sólisté Moravského divadla v Olomouci dnes přehodí výhybku z opery na operetu. Večer je čeká premiéra Perel panny Serafínky Rudolfa Piskáčka. Publikem milované šlágry z ní Ty české panenky či Vždyť přece hubička olomouckým divadelním sálem zněly naposledy před patnácti lety. V hlavní roli Serafínky se divákům představí Olga Jelínková v alternaci s Barbarou Sabellou, režisérkou nové inscenace je Dagmar Hlubková.

„Jde o ryze českou operetu, v níž je cítit vliv Piskáčkova učitele Antonína Dvořáka. Libreto má vyloženě ‚tylovský‘ charakter. Připomíná Paličovu dceru nebo Tvrdohlavou ženu. Jsou zde momenty, které dokážou zabrnkat na českou strunu, na naše národní cítění, a dovedou nás dojmout,“ uvedla Hlubková.

Podle autora hudebního nastudování a dirigenta Petra Šumníka patří Perly panny Serafínky k tomu nejlepšímu z české lidové operety. „Autor zde sází na lidovou notu, cituje všeobecně známé lidové písničky, jako jsou Jede, jede poštovský panáček nebo Utíkej, Káčo, jako by se nechal inspirovat Smetanou a jeho Českými tanci. Právě dovedně instrumentované známé melodie dělají z Perel dílo tak populární. Zdá se, že lidová muzika je něco nadčasového, jistě osloví i posluchače v jedenadvacátém století,“ řekl před dnešní premiérou Šumník.

Úspěšná a oblíbená opereta o krádeži perel, intrikách, námluvách Toníčka a Serafínky a po zásluze potrestaném zlu zazněla poprvé v roce 1929 ve vinohradském divadle. Rázem se stala hitem na mnoha českých jevištích a přežila svého autora, který zemřel zapomenut ve věku šestapadesáti let.

 

OperaPlus, 18.3.2016